ICO

Jak możesz legalnie zwolnić bez wypowiedzenia?

Jak możesz legalnie zwolnić bez wypowiedzenia?

W poniższym wpisie powinieneś zdobyć wiedzę z jakich ważnych okoliczności zwolnienia z pracy bez wypowiedzenia, których uzasadnienia będzie się domagał każdy adwokat. Nagminnie dochodzi do problemów kierowników, chcących zwolnić pracownika, ale bez pewności, czy postępują bez konfliktu z przepisami. Czasem jest tak również, iż specjalista z zakresu prawa pracy sekunduje tym, którzy sądzą, iż wyrzucenie z pracy wyczerpuje znamiona naruszenia zasad. Co na to prawo pracy?

Zwolnienie bez wypowiedzenia – kiedy da się postąpić w taki sposób?

Nie musimy chyba powtarzać oczywistości, iż odkryte sprawy z wykroczeniami w tle, jak choćby np. zbyt dużo nieobecności da się z reguły rozwiązać, rozmawiając nieformalnie z zatrudnionym. Kiedy jednak nie przynosi to skutku, jeszcze jednym krokiem są ostrzeżenia dyscyplinarne z podaniem konkretnych przyczyn lub epizodów z udziałem pracownika, w pierwszej kolejności w ustnie, następnie na piśmie. Po zasięgnięciu opinii u w kancelarii prawnej powinieneś zorientować się, iż wolno pominąć pierwsze upomnienie, gdy okoliczności uzasadniają wydanie ostrzeżenia w formie pisemnej. Stałe nieodpowiedzialne działanie drugiej strony będzie skutkować efektem zwolnienia bez wypowiedzenia z podanie przyczyny tego „niedopuszczalnego postępowania”.

Co musi nastąpić, by było możliwe zwolnienie bez wypowiedzenia?

Ale uwaga – konkretne następstwa w wyniku karygodnego zachowania, takie jak kradzież lub zachowanie dyskryminujące, są zwykle uważane za rażące wykroczenie, na podstawie którego zatrudniony może być zwolniony bez wypowiedzenia. Dowód nieetycznego postępowania skutkuje zwolnieniem pracownika, tj. z opcją bez wypowiedzenia. Zatrudniający musza pamiętać, iż nawet ewidentnie nieetyczne zachowanie pracownika nie daje mu prawa do obejścia którejkolwiek formalnej zawartości przepisów. By zminimalizować ryzyko błędu i nie wejść w konflikt z kodeksem pracy zamieść w Internecie adwokat prawo pracy Łódź, Warszawa czy Gdańsk i umów się na spotkanie z adwokatem. Nie ulega wątpliwości – zatrudniający muszą zawsze zachowywać się zgodnie z formalną procedurą w celu zwolnienia.