ICO

Dopasowanie prefabrykatów na dach – nie lekceważ żywiołu!

Dopasowanie prefabrykatów na dach – nie lekceważ żywiołu!

Jak przygotować zadaszenie na działanie wiatru – co wziąć pod rozwagę?

Anomalia klimatu są dostrzegalne bez trudu. Chlapa w grudniu oraz wyjątkowo uciążliwa zima, jak i wysokie temperatury latem powtarzają się regularnie. Dodatkowo w wiadomościach sms-owych pojawiają się prognozy przestrzegające przed nadzwyczaj porywistymi podmuchami wiatru. Mnóstwo mieszkańców narażonych gmin doświadczyło zniszczeń i awarii w czasie destrukcyjnych wichur. Prócz powalonych drzew problem powodują niezbyt solidne dachy.

Osoby właściwie przygotowane mogą spać spokojnie

Nieuchronne przeobrażenia w klimacie naszego kraju stwarzają potrzebę doposażenia gmachów między innymi przez specjalne zaprojektowanie konstrukcji dachowej. Ważna jest także strefa wiatrowa, w jakiej umiejscowiony jest dom. W celu zorientowania się we własnym statusie najlepiej poznać tzw. mapę podziału Polski na strefy obciążenia wiatrem. Konieczna będzie także interwencja eksperta, który przeprowadzi właściwe pomiary. Rzetelne wykonanie dachu kończące postawienie domu potrzebuje doświadczonego wykonawcy. Jego odporność na podmuchy zagwarantują prefabrykaty w pierwszym gatunku – firma Creaton to dobry partner do ich uzyskania.

Dachówka z ceramiki czy arkusz blachy – kiedy orkan nie poszaleje?

Wraz ze wzrostem mocy powiewu, powiększa się także możliwość zerwania pokrycia dachu. Rzecz jasna, mogą zdarzyć się momenty, w których wiatr jest tak silny, że odmiana materiału nie ma różnicy i połać ulega zniszczeniu. Jednak korzystając z wiedzy i doświadczenia twórców sprawdzonych dachów da się w znacznym stopniu zmniejszyć to ryzyko.

Główna wskazówka mówi – im ciężej, tym lepiej. Od powszechnie występującej blachodachówki dużo lepsze są materiały z ceramiki lub cementu. Poza wagą kluczowe jest to, że są one montowane na skosach oddzielnie. Z tego powodu przy gwałtownych podmuchach podnoszą się, co gwarantuje możliwość swobodnego przepływu wdzierającego się pod połać powietrza. Przy arkuszach blachy niebezpieczeństwo, że gwałtowne podmuchy wiatru porwą poszycie wraz z więźbą, jest znacznie większe.