ICO

Dbaj o domek letniskowy

Dbaj o domek letniskowy

Domki z drewna zwykle wykonywane są z rodzimych typów drzew, jak świerk lub sosna. Dzięki wykorzystaniu krajowych drzew zwykle można je kupić w przystępnych cenach i użytkuje się je bez zarzutu: w okresie zimy trzymają ciepło, a w okresie letnim nie rozgrzewają się przesadnie. Wypada jednak mieć na uwadze, iż sosnowe domki nie są tak wytrzymałe jak te zbudowane z tropikalnych gatunków drzew. Z takiego powodu powinniśmy je odpowiednio przygotować do użytkowania, a w dalszej kolejności sumiennie pielęgnować drewno. Domki drewniane poddane należytej pielęgnacji przez długie lata będą dobrze wyglądały i idealnie służyły.

Prawidłowo przystosowana do użycia deska drewniano powinna być właściwie przesuszona, poddana impregnacji, a wówczas pokryta ochronną farbą i lakierem ochronnym. Domki bez pozwolenia stworzone z takich prefabrykatów bez cienia wątpliwości przetrwają długo.

Wypada jednak wiedzieć, iż drewniane domki potrzebują jeszcze corocznego przeczyszczenia drewnianej elewacji. Na uprzątniętą i gładką nawierzchnię domku letniskowego powinno się nałożyć warstwę impregnatu. Pamiętajmy przy tym o ważnej zasadzie: im mniej twarde drewno, tym silniejszy lakier je zabezpiecza.

Drewniane domki wyposażone w taras nie muszą być pomalowane warstwą lakieru na powierzchniach, miejscach, jakie są najbardziej narażone na ścieranie: płaszczyźnie podłogi oraz poręczach. Tego typu elementy konstrukcji zdecydowanie lepiej pokryć na przykład specjalnym olejem. Olejowanie powierzchni drewna, jakie było już przedtem ochronione taką metodą nie wymaga tak silnego wycierania, jak w wypadku lakieru. Pokrycie olejem fasady domku letniskowego drewnianego wystarczy zaledwie wyrównać żeby następna nałożona warstwa oleju nie prezentowała się nieporządnie.