ICO

Z adwokatem czy bez? Na pewno warto skorzystać z usług fachowca

Z adwokatem czy bez? Na pewno warto skorzystać z usług fachowca

Poszczególne systemy prawne w różnych krajach nie są wcale do siebie podobne. Recz nie tylko w tym, że coś jest przestępstwem w jednym kraju, a gdzie indziej wszystko może być absolutnie prawomyślne – istotny jest poza tym sam tok sprawy przed sądem. Możemy podać tutaj mnóstwo odmiennych przepisów, ale tym, co często bywa określone inaczej w wielu miejscach – jest możliwość zwrócenia się do pełnomocnika i przyjęcie jego profesjonalnej pomocy.

Obrona z urzędu – w naszym kraju to rzadki przypadek

Amerykańskie filmy sensacyjne utrwalają w naszej pamięci scenę z informacją, którą policjanci wygłaszają do aresztowanego: „Masz prawo do adwokata”. Jednak Stany to nie Polska i nie licząc wyjątkowych przypadków, tutaj nie przydziela się obrońcy z urzędu, więc przeważnie trzeba zatrudnić go na własną rękę.

Chcesz oszczędzić na obrońcy? To raczej kiepski pomysł…

Ktoś może zrealizować pomysł, by nie wynajmować prawnika i stawać samemu na wokandzie, ale zwłaszcza w procesie karnym nie będzie to najlepsza koncepcja. Jeśli sąd wyda wyrok skazujący nie dość, że poniesiemy wymierne straty, czy będzie to wyrok bezwzględny, czy wyrok w zawieszeniu, to dodatkowo sąd może zasądzić obowiązek pokrycia kosztów sądowych. Jeśli to możliwe, adwokat przyczyni się do uniewinnienia lub uzyskania korzystnego wyroku, w niektórych przypadkach wręcz może na dzień dobry sprawić, że rozprawa się nie rozpocznie. Konia z rzędem temu, kto bez pomocy prawnika sformułuje bez zarzutu jakiekolwiek pismo sądowe.

Gdzie znaleźć adwokata?

Dużo będzie zależeć od jego fachowości, dlatego nie możemy zadowolić się w pierwszym z brzegu kandydatem. Musimy pamiętać, że adwokaci, tak samo jak specjaliści z innych dziedzin najczęściej wybierają określone specjalizacje. Jakiś prawnik posiądzie lepszą orientację w kwestiach prawa rodzinnego, inny – prawa karnego itp. Dobrze dodatkowo wybadać kandydata i jego osiągnięcia. Obecnie oczywiście poszukiwania rozpoczynamy od anonsów oraz opinii w internecie. Gdy szukamy adwokata w konkretnej lokalizacji, najlepiej jest umieścić w wyszukiwarce „adwokat łódź prawo karne”. Internet od ręki wskaże nam adwokatów lub kancelarie w Łodzi, które posiadają doświadczenie w Kodeksie karnym.