ICO

W jaki sposób przygotować się do domowej tlenoterapii?

W jaki sposób przygotować się do domowej tlenoterapii?

Hydroterapia, felinoterapia, magnetoterapia… przykładów jest naprawdę wiele. W naprawdę wielu przypadkach doskonale dostosowana terapeutyka może nie tylko wyraźnie osłabić przykre objawy dolegliwości albo nawet zatrzymać jej przebieg. Zdarza się, że profesjonalna kuracja jest potrzebna dla podstawowej egzystencji – tak jak w przypadku niewydolności płucnej, przy której korzysta się z tlenoterapii.

Parę słów o tlenoterapii

Terapia tlenem jest zalecana w głównej mierze chorym, które muszą na co dzień borykać się z niewydolnością oddechu. Przyczyny bywają niejednorodne; od astmy oskrzelowej po zwłóknienie torbielowate; Terapię tlenową sugeruje się wszystkim osobom, które chorują na POChP, zwłóknienie płuc czy dysplazję oskrzelowo-płucną. Terapia tlenowa realizowana jest zwykle z użyciem specjalistycznego sprzętu, a dokładnie koncentratora tlenu. Priorytetem kuracji jest oczywiście wzrost ilości tlenu w płucach. Aparat tłoczy tlen do układu oddechowego użytkownika; w kolejnym kroku tlen dociera również do jego krwi. Hemoglobina w prawidłowym zagęszczeniem tlenu zapobiega powstawaniu kwasicy, a więc jednej z niebezpiecznych efektów groźnego niedotlenienia.

Na czym polega działanie koncentratora tlenu?

Priorytetową operacją, jaką wykona uruchomiony koncentrator tlenu, jest zawsze ściągnięcie (a raczej: wessanie) powietrza z najbliższej okolicy. Następny etap to jego sprężanie; potem powietrze przechodzi przez profesjonalne sitka, a tlen podlega oddzieleniu od azotu. Użytkownik przyjmuje czysty tlen – korzystając ze skutecznej maseczki czy wąsów tlenowych. Co ważne, skupienie tlenu będzie bez wątpienia bardzo wysokie – to się pomiędzy 91 a 95% stężenia.