ICO

W jaki sposób bez problemu dokonać rozliczenia z zagranicy?

W jaki sposób bez problemu dokonać rozliczenia z zagranicy?

Kiedy wracasz do swojego rodzinnego kraju po dłuższym okresie pracy w obcym miejscu, prawdopodobnie zastanawiasz się, jaką metodą dokonać rozliczenia z zagranicy. W rzeczywistości niewiele osób wie, od czego zacząć. Warto przyswoić sobie pewne podstawy.

Konieczność dokonania rozliczenie podatku z zagranicy dotyczy naprawdę znacznej części z nas – a bierze się to z tego, że coraz łatwiej decydujemy się na wyjazdy. Również kiedy wiemy, że za jakiś czas powrócimy do kraju na stałe, możemy skorzystać z takiej szansy na czas określony – nikt nam tego nie broni. Nie wszyscy jednak mamy pełną świadomość przebiegu procesu rozliczenia jeszcze przed momentem rozpoczęcia nowej pracy. Podstawową rzeczą, od jakiej każdorazowo zależy rozliczenie, jest określony kraj i panujące w nim przepisy. Wszelkie sprawy reguluje model zatwierdzonej pomiędzy państwami umowy. Druga rzecz to rezydencja podatkowa – gdy posiadamy polską, wszystko przebiega w obrębie naszego kraju. Warunek uznaje się za spełniony, jeśli mieszkamy w Polsce min. 183 dni w roku (albo mamy tu rodzinę czy firmę).

Sposób, w jaki dokonamy ostatecznie rozliczenie podatku z zagranicy zależny będzie od wspomnianej wyżej umowy. Możemy rozróżnić umowę z odliczeniem proporcjonalnym oraz umowę z wyłączeniem z progresją. Jeśli mamy do czynienia z pierwszą z nich, dotyczy nas obowiązek rozliczenia w Polsce – niezależnie od dochodów. Wpływ z obcego kraju jest opodatkowany w Polsce, jednak od naszego podatku jest odliczany ten spłacony uprzednio w obcym kraju. Natomiast druga możliwość będzie dla nas oznaczała, że nie będziemy musieli wypełnić PIT-u, jeżeli zarabialiśmy w określonym czasie wyłącznie poza granicami kraju.