ICO

Pomoc prawnika i psychologa za darmo – gdzie szukać?

Pomoc prawnika i psychologa za darmo – gdzie szukać?

Doświadczenie każe myśleć, że im szybciej uzyskamy pomoc w podbramkowej sprawie, tym lepsze będą widoki na jej szczęśliwe zakończenie. Często wsparcie prawnika wiąże się także z konsultacją psychologiczną – wynika to z faktu, że doświadczenia z jakimi musimy się borykać są złożone i trudne. Do kogo można udać się i szukać wsparcia, gdy przytrafi się nam coś nagłego?

Sięgnij po telefon i wybierz numer Niebieskiej Linii

Rozwiązaniem problemów – choćby w pierwszym momencie – okaże się zainicjowany specjalnie w tym celu punkt interwencyjny Niebieskiej Linii. Gdy wpadliśmy w kłopoty i nie damy rady bez wsparcia lub nawet porady, powinniśmy zatelefonować pod nr 116 123. Jest to tzw. telefon zaufania Niebieskiej Linii. Możemy zapamiętać też alternatywny numer na Niebieską Linię: 800 12 00 02 z dyżurną załogą, która pomoże i pokieruje wszystkim w najodpowiedniejszy sposób. Jest on przeznaczony dla każdej ofiary przemocy wśród bliskich. Na Niebieskiej Linii z pewnością czeka na nas wsparcie psychologa, a fachowcy powiedzą nam, jakie działania związane z prawem musimy podjąć, kiedy szukamy takich wskazówek.

Bezpłatne porady prawne w każdym powiecie

Nieodpłatną obsługę prawną można dostać również w jednym z ponad tysiąca placówek, działających w Nad Wisłą od początku 2019 roku. To zupełnie fachowa usługa wykwalifikowanych prawników, którzy nie wypiszą nam rachunku za usługi. W razie potrzeby w niejasnej z punktu widzenia kodeksów kwestii, wystarczy w okno wyszukiwarki wprowadzić frazę np. „adwokat sprawy rodzinne łódź„, aby odszukać prawnika, który zajmuje się tym tematem. W grę wchodzą również informacje z pierwszej ręki o tym, gdzie znaleźć najbliższy otwarty punkt pomocy prawnej, gdybyśmy właśnie znajdować się w trudnym położeniu materialnym. Jeżeli musimy mieć adwokata, znajdujemy się w trudnej sytuacji materialnej, trzeba orientować się, że możemy liczyć na obrońcę z urzędu.

Psychologiczne wsparcie w sieci

Możemy nie zdecydować się na uruchomienie  Niebieskiej Linii – wtedy warto poszukać w sieci, by uzyskać wskazówki psychologiczne online. Tutaj sprawa jest nieco złożona, jako że w Polsce takie serwisy nie są jeszcze zbyt popularne – ale te z zagranicy na szczęście oferują także możliwość skorzystania z tzw. słuchacza, który używa języka polskiego. Choć nie zawsze wchodzą w grę osoby ze specjalizacją w kierunku psychologii, to wysłuchają nas. Dodatkowo możemy iść do swojego lekarza i otrzymać skierowanie do psychologa – wówczas jego porada nie będzie nic kosztować.