ICO

Kiedy zadzwonić do adwokata? Czy może go zastąpić radca prawny?

Kiedy zadzwonić do adwokata? Czy może go zastąpić radca prawny?

W przypadku każdego z nas nagle może się okazać, że pojawi się sprawa, którą można załatwić tylko na formalnej drodze prawnej. W każdym przypadku w takiej sytuacji nawet zaleca się zgłosić się do specjalistów. W ostatnich latach skontaktowanie się z uznaną kancelarią nie jest czasochłonne – jedyne co trzeba zrobić, to prowadzić do Google’a hasło adwokat Pabianice, Łódź czy Zduńska Wola. Czy ma jakieś znaczenie to, że będziemy dzwonić do adwokata lub radcy prawnego? W jaki sposób ich odróżnić W końcu te nazwy określają nieco inny rodzaj uprawnień.

Zaczynamy od podobieństw między radcami a adwokatami – a jest ich kilka

Adwokatem lub radcą prawnym może zostać ktoś, kto ma za sobą 5-letnie studia na Wydziale Prawa oraz 3-letnią aplikację adwokacką lub radcowską. Na zakończenie, gdy są dopełnione wymagane formalności, minister sprawiedliwości wyznacza egzamin specjalizacyjny. Pozytywny rezultat powoduje wpisanie aplikanta na listę adwokató lub radców prawnych. Podstawą wyznaczającą czynności każdego z nich są inne ustawy. Zakres czynności adwokata określa Prawo o adwokaturze, zaś u radców prawnych będzie to to Ustawa o radcach prawnych. Każdy z nich wymienia, na czym polega dany zawód.

Czym się różnią obie specjalności prawne?

Pomimo szczególnie bliskich określeń statusu adwokata i radcy prawnego, w wymienionych opcjach są pewne różnice. Już podczas aplikacji pojawiają się inne ukierunkowania. Adwokaci przeważnie koncentrują się na przepisach prawa karnego, zaś radcy na prawie cywilnym. Należy jednak mieć świadomość, że nie w każdym przypadku tak się dzieje. Dodatkowo i radcy, i adwokaci należą do dwóch zupełnie innych samorządów – radcowskich bądź adwokackich. Następna odmienność bierze się wprost z przepisów. Adwokat działa w okolicznościach podmiotowej służby, za to całość obowiązków radcy prawnego jest sankcjonowana w formie stosunku pracy jak w niemal każdym innym przypadku profesji.

Na koniec popatrzmy na ważny symboliczny detal związany z kolorem noszonych przy stroju. Dla adwokatów zarezerwowano kolor zielony, zaś radcę będzie wyróżniać niebieski.