ICO

Dzianina bawełniana – dlaczego nie tkanina i dlaczego warto ją wybrać?

Dzianina bawełniana – dlaczego nie tkanina i dlaczego warto ją wybrać?

Ekologiczna bawełna jest naturalnym materiałem który świetnie sprawdza się na co dzień bądź też tej na specjalne okazje. Użyteczna, przyjemna, jednak… zupełnie inaczej układająca się, jeżeli jest tkaniną, a inaczej, jeśli to dzianina. Jak dostrzec różnicę już na pierwszy rzut oka?

Kiedy tkanina, a kiedy dzianina bawełniana?

Na tradycyjną tkaninę składać się będą dwa rodzaje niteczek, które będą ze sobą splecione pod kątem prostym. Tym sposobem materiał nie nie ulegnie rozciągnięciu, jednak nie wykazuje przy tym zbytniej elastyczności. Tę ostatnią cechę uzyskuje się poprzez dodanie elastanu. To tkanina ma za zadanie podkreślać figurę, ponadto jej niewrażliwość na wycieranie i rozciąganie, a także brak efektu elektryzowania się, wpływa na to, że jest tak chętnie wybierana.

Tkanina może także posłużyć do produkowania obrusów, pościeli, płaszczyków, sukienek, kostiumów, a także mundurów. Poza tym ma nieco szersze zastosowanie niż typowa dzianina, a wśród najczęściej praktykowanych splotów, rozróżniamy: płócienny, atłasowy czy skośny.

Dlaczego tak często wybieramy bawełnę?

Bawełna to naturalne włókno roślinne. Jest też przyjemna dla skóry, przewiewna oraz stosowana w wielu przypadkach. Właśnie dlatego dzianina bawełniana zazwyczaj jest naszym intuicyjnym wyborem, kiedy porównujemy możliwości i zalety określonych materiałów.

Bawełna, pomimo że niewątpliwie charakteryzuje się wieloma wspaniałymi cechami, często będzie ulegać nagminnemu gnieceniu czy zużyciu, jeżeli ma zbyt wiele kontaktu z wodą. Czy dzianina bawełniana, czy raczej tkanina bawełniana – o każdy taki produkt musimy zadbać. prać w odpowiednich warunkach, osuszać, prasować i używać zgodnie z właściwym przeznaczeniem, a także oznaczeniami, jakie najczęściej spotykamy na każdej metce.