ICO

Dobroczynna „woda redox” – co może nam zaoferować?

Dobroczynna „woda redox” – co może nam zaoferować?

Woda redox to gaszący pragnienie, wspierający samopoczucie oraz pyszny płyn, wytworzonym z czystej wody ze studni głębinowej bez żadnych dodatków, w tym również spożywczych lub polepszających smak. Jest ona otrzymywana w złożonym, długotrwałym filtrowaniu i alkalizującym jonizowaniu. Przy udziale złożonych procesów tworzy się lekka i przyjazna dla ciała woda redox, likwidująca zakwaszenie organizmu i usuwająca oksydanty. To proces jonizacji powoduje, iż woda redox znajduje idealny balans mineralny, natężenie ORP, obojętne pH i nie zawiera niczego, co mogłoby zdezintegrować równowagę organizmu.

Jak nie dać się nadmiarowi kwasów w żołądku? Zastosuj wodorowęglany!

Naturalne wody zmineralizowane o natężeniu większym niż 600 miligramów na litr są rekomendowane osobom, które walczą z nadkwasotą. Wodorowęglany neutralizują soki trawienne, jak również inicjują odkwaszanie i działają przeciwzapalnie. Co więcej, usprawniają trawienie. Nie jest sekretem, że układ trawienny pracuje w dolnej części w środowisku zasadowym, a odpowiednie okoliczności do pracy naturalnie przynosi woda wzbogacona o wodorowęglany.

Oprzyj dietę na magnezie i wapniu

Magnez niweluje intensywność stresu, niemocy, wycieńczenia. Zadbanie o prawidłowy poziom dobroczynnego pierwiastka intensyfikuje aktywność i efektywność. Potwierdza się pozytywny zakres oddziaływania na neurony – magnez osłabia obciążenia organów. Z kolei wapń znany jest z wpływu na kości i zęby, z innej strony – również serce i mięśnie nie mogą bez niego funkcjonować na dłuższą metę. Od Ca będzie zależeć i przepływ krwi, i przyswajanie żelaza. Woda obfita w wapń wspiera także osoby planujące zrzucić nieco z wagi, bowiem powszechnie wykorzystuje się jego dobroczynny wpływ na prawidłową przemianę materii.

Porównaj proporcje składników w wodzie

Używając wody z podwyższonym poziomem składników mineralnych, dobrze jest zwrócić uwagę na balans magnezu i wapnia. Jeśli przyjmujesz wapń wyłącznie w stałych pokarmach, najpewniej wpłynie to na magnez w tkankach. Ten natomiast w śladowych stężeniach redukuje przyswajanie wapnia. Właśnie dlatego nie każda woda może odpowiadać konsumentom. To od stopnia przenikania substancji będzie zależeć, czy pijesz odpowiednią wodę.