ICO

Czy Polacy szukają utrzymania Francji?

Czy Polacy szukają utrzymania Francji?

Prawie 10 lat temu Francja uważana była jako pewien z najistotniejszych zamiarów emigracyjnych Polaków. Niczym burza przeszła przez tamtejsze środowiska informacja z naszym hydraulikiem w roli kluczowej, który zachęcał Francuzki do rezerwowania przysług cudzoziemców znad Wisły. Jednak po określonym okresie, linia przyrostu we Francji wygasała, ponadto możliwości pracowania spróbowało brakować choćby wśród ojczystych wyborców. Czy obecnie coś się zmieniło w zakresie stanowiska dla obcokrajowców z Polski pod Wieżą Eiffela?

Praca we Francji – jak ją wynaleźć?

Mnóstwo kandydatur w niejednym terenie europejskim (Francja nie przynależy tu do elementów), oczekuje na zawodowców spośród branży budowlanej. Uszanowanie złapią tutaj wszelkie specjalizacje w sferze – naszych murarzy a także wykończeniowców docenia się za umiejętności plus serce do zadań. O zainteresowanie we Francji nie potrzebują się obawiać również reprezentanci umiejętności, których jest deficyt nad Sekwaną, mianowicie m.in. spawacze, ślusarze, rzeźnicy, monterzy, cieśle ponadto rzemieślnicy. Całkiem dużo wakatów ( raczej w sezonie urlopowym ) znajdzie się w restauracjach i hotelach – barmani, kelnerzy, sprzątaczki oraz pokojówki. Tak samo jest w przypadku zatrudnianych w zakresie pilnowania dziecka czy kogoś starszego. poszukuje się ludzi z kompetencjami w innowacyjnych dziedzinach typu social media, e-commerce, consultig czy informatyka – oraz wąsko wyspecjalizowanych inżynierów. Ważną sprawą w aktywności zawodowej we Francji jest znajomość języka francuskiego, gdyż angielski za Kanałem La Manche na niewiele się przyda.

Praca we Francji – ile można zarobić?

Brak jednej stawki dla każdego – zakres pensji został uzależniony od wykształcenia, umiejętności, doświadczenia i typu świadczonych usług. Minimalna płaca we Francji to 1458 euro w wymiarze 35-godzinnego tygodnia pracy. Dużym atutem jest prawo pracy, które powiada o osobnym wyliczaniu nadgodzin ( 25% za pierwsze 8 godzin, każda następna godzina 50%. ) Pracownicy wykwalifikowani i budowlańcy mogą zarobić w granicach od 2000 euro do nawet 3000 – 4000 euro, natomiast w gastronomii (nie licząc napiwków) wypłaty sięgają od 1500 do 1700 euro. Najmniej zainkasują pracownicy bez kwalifikacji.

Warunki życia we Francji

Życie w tym kraju zabiera o wiele więcej niż na terenie Polski, na przykład:

• wartość wynajęcia lokum w dobrej lokalizacji oscyluje w granicach od 500 do nawet 900 euro,

• stołowanie wypada dużo drożej niż w Polsce, więc opłaca się kupować artykuły spożywcze w hipermarketach,

• bilet miesięczny na środki komunikacji wyniesie ok. 50 euro,

• Francuzi są pozytywnie nastawieni do osób z Polski.