ICO

Antyoksydacja i przeciwutleniacze – z jakich powodów to takie istotne?

Antyoksydacja i przeciwutleniacze – z jakich powodów to takie istotne?

Właściwości przeciwutleniające okazują się jednymi z najbardziej pożądanych i mocno oddziałujących na nasz organizm. Oksydacja jest procesem towarzyszącym starzeniu, najczęściej zwiastuje również liczne schorzenia. Są różne odmiany utleniania toteż trzeba mieć świadomość, które z nich najgorzej wpływają na ludzkie zdrowie.

Utlenianie to zupełnie naturalny proces

Utlenianie przebiega w naszym środowisku od zawsze i pozostaje całkiem naturalnym procesem. Umożliwia pozytywny dla tkanek proces regeneracji komórek, powstanie nowych w miejsce już sfatygowanych. Z tego powodu nie warto się obrażać na istnienie utleniania. To postęp i „zastały” tryb życia przynosi coraz gorsze skutki tego zjawiska. Podczas utleniania powstają wolne rodniki, czyli aktywne formy tlenu z funkcją aktywacji chemicznej najbliższych atomów. Przewlekły stres, zanieczyszczenia natury, nadmierny wysiłek fizyczny, a także wzrastający poziom UV może też sprzyjać ponadnormatywne obecności wolnych rodników, które właśnie zwiększają tempo obumierania komórek. Dlatego jeszcze dokładniejszą uwagę zaczęto przywiązywać do antyoksydantów, inaczej związków, które neutralizują wolne rodniki, w ten sposób minimalizując ich groźny wpływ na komórki. Na szczęście sami potrafimy wytworzyć samodzielnie sporo substancji przeciwutleniających. Jakie to związki i co zrobić, by wesprzeć ich działanie?

Jak melatonina wpływa na ludzkie ciało?

Melatonina jest jednym z naszych organicznych antyoksydantów wytwarzanych codziennie w organizmie. Wytwarzanie tego hormonu zachodzi głównie w szyszynce, zaś kiedy jego nasycenie wejdzie na pewien stopień, robimy się śpiący. Zakłócenia rytmu dnia, nadmierna emisja sztucznego oświetlenia, sprawia że ilość produkowanej melatoniny jest za niska. Wówczas stan snu nie jest wystarczająco relaksujący, a jak wiadomo nasz sen musi być kluczem do aktywnego rozwoju.

Z karnozyną sprawniej pracują mięśnie i mózg

W przypadku gdy któreś tkanki wymagają mnóstwo energii (np. mięśnie i mózg), bądź pewien, że tam właśnie jest wiele karnozyny. Tracimy jej duże ilości ze spadkiem masy mięśniowej (szczególnie zanikiem włókien szybkokurczliwych), wiekiem, poza tym zależy to od przynależności płciowej. Skuteczny antyoksydant działający na rzecz energii całego organizmu da się suplementować jako wsparcie regeneracyjne dla całego ciała. Szczegóły sprawdzisz wpisując w wyszukiwarkę hasło: bezpieczna suplementacja.

Glutation – najbardziej rozpoznawalny antyoksydant w organizmach roślinnych i zwierzęcych

Antyoksydantem o szerokim polu zasięgu u wszystkich zwierząt i roślin pozostaje glutation. Nawet najbardziej niepozorny gatunek tworzy ten związek, a jego funkcje dla życia są nadzwyczaj wszechstronne. Dużo są mu winne właściwie wszystkie hormony i enzymy. Prawidłowy stan glutationu wpływa na funkcjonowanie układu immunologicznego, jak i poprawia przenoszenie substancji odżywiających w organizmie i obniża stężenie kortyzolu, hormonu odpowiadającego za stres. Glutation można dostarczyć wraz z pokarmem roślinnym, w których jest go całkiem sporo.